Nie wolno nam zapomnieć

Osiemdziesiąt lat temu w lubzińskim lesie doszło do okrutnej zbrodni, masowego mordu – hitlerowcy zamordowali stu Polaków, przewiezionych z Rzeszowa. Byli wśród nich członkowie organizacji podziemnych, ale też dzieci. Uważa się, że nie była to jedyna zbrodnia, którą widział las w Lubzinie. Prawdopodobnie miesiąc później, w nocy z 26 na 27 lipca naziści zamordowali kolejną grupę Polaków.

Śledztwo dotyczące tej tragedii toczyło się przez lata i zakończyło w styczniu 2010 roku postanowieniem
o umorzeniu przez brak informacji o sprawcach. Przyjęto, że zabójstwa Polaków dokonali nieustaleni
z nazwiska funkcjonariusze państwa niemieckiego.

Lubzina pamięta o tych wydarzeniach. W miejscu zbrodni postawiono pomnik, co roku organizowane są uroczystości wspomnieniowe, odprawiane są msze święte.

Ten rok był inny. Ze względu na pandemię i wynikający z niej reżim sanitarny, uroczystości miały skromniejszy przebieg, ale za to większy zasięg. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów i chwili zadumy na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. To tu pochowane są ekshumowane szczątki zamordowanych
w Lubzinie. Ofiarom wojny złożyli hołd Burmistrz Dębicy Pan Mariusz Szewczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubzinie, Pan Sławomir Marciniec, przedstawiciele tej szkoły i Prezes Oddziału ZNP, Pani Sylwia Niedzielska – Plezia.

O 17.15, już w Lubzinie, przy pomniku pomordowanych, wiązanki kwiatów złożyli Burmistrz Dębicy Pan Mariusz Szewczyk, z-ca Burmistrza, Pan Maciej Małozięć, Przewodniczący RM Ropczyce Pan Grzegorz Bielatowicz, sołtys Lubziny Pan Andrzej Cierpiał, Dyrektor SP w Lubzinie, Pan Sławomir Marciniec oraz Prezes Oddziału ZNP, Pani Sylwia Niedzielska – Plezia.

O godzinie 18.00 rozpoczęła się msza św. w intencji ofiar, celebrowana przez ks. Proboszcza lubzińskiej Parafii, Ryszarda Pietrasika. Po niej zebrani udali się na miejscowy cmentarz, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową, dedykowaną pomordowanym w lesie, ale także w Katyniu, Charkowie, a także ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 lat temu. Zebrani oddali hołd wszystkim ofiarom, złożyli kwiaty
i zapalili znicze pamięci.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=47&v=wEiESCif6VE&feature=emb_logo